Když se má dnes vést život na takové úrovni, jaká se očekává, je nezbytné mít čím platit. Protože to, čím jsme obklopeni a co bychom si měli nezbytně pořídit k tomu, abychom mohli normálně žít, se dá dnes zpravidla už jedině koupit, o to se s námi nikdo jen tak z dobrého srdce nerozdělí. A zatímco se doposud platí v tradičních, a nejen v tradičních obchodech a podobných provozovnách penězi, jaké známe všichni odedávna, v internetovém obchodování už se nejednou tyto začaly nahrazovat měnami jinými, takzvaně virtuálními.
Co takové virtuální měny alias kryptoměny znamenají? Pokud doposud nevíte, co tyto obnášejí, dovolil bych si je vám na tomto místě poněkud blíže představit. Abyste byli v obraze pro případ, že by na ně ve vašem okolí přišla řeč nebo že by se situace jednoho dne vyvinula tak, že by se ničím jiným, než kryptoměnami platit nedalo.
V první řadě je třeba si říci, že se nejedná o klasické bankovky a mince, jaké známe z běžné ekonomiky, jíž jsme fyzicky obklopeni na každém kroku. Jde o nástroje, jež jsou určené k platbám na internetu, tam, kde se naopak nejednou nedá s hotovostí uspět, protože počítač od nás takovou hotovost nepřijme a nikomu na druhém konci sítě ji nepředá. Kryptoměny existují ve virtuální podobě, a zatímco klasické měny se vydělávají, tyto si lze obvykle pouze koupit za peníze nebo takzvaně vytěžit. A to logicky ne někde v dolech, nýbrž právě na síti zvané internet.
Tyto měny jsou tak v podstatě mimo jakoukoliv kontrolu a vliv někoho takového, jako jsou centrální banky a vlády, jež s nimi tím pádem nemohou manipulovat tak, jak je jim to milé. Tyto měny jsou tak do jisté míry anonymní, avšak zároveň i transparentní, a dá se jimi provádět placení i bez účasti finančních institucí coby zprostředkovatelů. A předností takových plateb je tak obvykle i absence poplatků za prováděné operace nebo jejich níže, a rovněž neodmítnutelnost a nezrušitelnost takových transakcí. Což činí platby těmito měnami zajímavými. A čím dál atraktivnějšími.