Sice není zase až tak jisté, ba je spíše nepravděpodobné, že byste věděli, co to je ono v titulku zmíněné CFD obchodování, sice i bez tohoto povědomí dokážete nejednou vést docela normální spokojený život, ale jeden nikdy neví, není-li vám taková případná neznalost na škodu. Protože každý se v životě bez lecčeho obejde, ale leccos naopak nemůže postrádat. A co kdyby zrovna vám bylo na škodu, že nevíte, co to znamená ono CFD? A proto si pojďme tuto záležitost trochu blíže osvětlit. Abyste byli v obraze a mohli tak sami za sebe zvážit, nechcete-li se do toho osobně pustit.
Pokud se bavíme o CFD obchodování, pak je tím míněno, že ona v názvu zmínění zkratka CFD obnáší Contract for Difference, tedy hezky česky Smlouva o rozdílu ceny. Tedy jde o nástroj, jenž mohou obchodníci používat pro obchodování nebo spekulaci na cenových rozdílech, a to bez nákupu podkladového aktiva typu akcie, kovy či komodity.
Pokud se obchoduje CFD, má účastník tohoto možnost nakupovat a prodávat aktiva bez jakýchkoliv omezení. Je tu pouze stanovena minimální velikost kontraktu 0,1 lotu, ovšem horní hranice záleží pouze na možnostech konkrétního obchodníka. A když takový obchodník, tedy CFD trader, nakupuje nějaký obchodní instrument, jehož cena klesá v rozporu s jeho očekáváními, lze si díky Rozdílové smlouvě CFD zajistit příležitost k zajištění, tzv. hedging.
Taková Smlouva o rozdílu ceny neznamená bezprostřední nákup nebo prodej nějakého podkladového aktiva, a obchoduje se zde s využitím obchodních platforem, jež se zpravidla poskytují obchodníkům bezplatně. Tím se toto obchodování liší od obchodování s akciemi, pro které je nezbytností založit si účet u brokera, kde mají obchodníci s nízkými vklady jenom omezené příležitosti k obchodování a hodnotu finanční páky nanejvýš 1:20, případně nemají ani možnost k otevření nějaké pozice. A proto je CFD ideální příležitostí pro obchodníky s malým vstupním kapitálem.