Pokud stále ještě nevíte, co že to jsou ony takzvané kryptoměny, nemusíte si zase až tak moc zoufat. Jednak proto, že je mezi námi podobně neznalých lidí pořád ještě dost a dost, a jednak proto, že po přečtení následujících řádků budete alespoň trochu více v obraze. I když pochopitelně jenom v hrubých obrysech, protože kryptoměn už dnes existují tisíce, a tudíž je prakticky nemožné si je tu všechny vyjmenovat a dostatečně detailně popsat.
Ale aspoň v hrubých obrysech bychom se tu s kryptoměnami seznámit měli. Protože tu s námi jsou, ať se nám to líbí nebo ne, a sehrávají logicky nemalou úlohu, bez ohledu na to, zda jsme jejich uživateli nebo ne.
Co že to tedy ony kryptoměny jsou?
Jedná se vlastně o digitální či elektronický typ peněz, jež nepocházejí ani od vlád, ani od centrálních bank či podobných vlivných institucí, ale jsou tvořeny elektronicky a jsou tak na mocenských strukturách reálného světa nezávislé. Což je jejich předností, protože nemohou na přání politiků či vlivných bankéřů posilovat, oslabovat či devalvovat tak, jak se to dotyčným právě hodí do krámu. A jejich transparentnost je tu zajišťována díky veřejné databázi nazývané blockchain, jež ukazuje všechny proběhlé transakce v síti.
Další předností těchto měn je pak skutečnost, že se jimi dají provádět rychlé a bezpečné platby v rámci klidně i celého světa, a to bez prostředníků a zdarma nebo jen s minimálními poplatky.
Za pozitivní lze u kryptoměn považovat i to, že jsou do značné míry anonymní, protože se při transakcích s nimi nevyžadují žádné osobní či jinak citlivé údaje. Sice lze transakce i tak dohledat, ale přece jenom nemusí všichni vědět všechno, že?
Kdo některou z kryptoměn potřebuje, může si ji pořídit. Což lze učinit případ od případu třeba na burze nebo ve specializované směnárně, případně i jinde.
A k čemu jsou člověku kryptoměny nejprospěšnější? To už musí říci každý sám za sebe.