V dnešní době nabízejí bankovní i nebankovní poskytovatelé finančních produktů mnoho druhů různých půjček. Tak trochu zvláštním druhem půjčky je takzvaný kontokorent. Jedná se o doplněk běžného účtu, který umožní čerpat peníze i v případě, že na účtu není dostatečná hotovost.
- Jedná se o stálou službu, díky které se v podstatě nemůže stát, že by některá pravidelná měsíční splátka nebyla uhrazena.
- Kontokorent umožní tedy „jít do mínusu“.
Limit, do kterého můžete jít, je vypočítán každému klientovi přesně na míru jeho možnostem.Je logické, že svou roli tu bude hrát několik faktorů.
-
Poskytovatel kontokorentního úvěru bude především zjišťovat
- platební minulost klienta
- schopnost splácet (bonita)
- aktuální výši příjmů.
Výhodou tohoto druhu „půjčky“ je také to, že se dlužná částka úročí pouze v době, kdy ji čerpáte.V období, kdy je klient „v plusu“, nic navíc neplatí. Úrok tedy můžete platit například jen týden nebo několik dnů v roce. Podmínkou pro možnost využívání kontokorentu je především nutnost poskytovateli svůj závazek ve sjednaném termínu splatit. Lhůty pro splácení jsou různé. Některé finanční instituce vyžadují splacení do půl roku a u některých stačí do jednoho roku.
Druhy kontokorentu
S kontokorentním úvěrem se můžete setkat ve dvou možných podobách
- zajištěný debet– tento způsob je nejběžnější a jedná se o ručení termínovaným vkladem ve výši úvěrového rámce (může být i vyšší).
- nezajištěný debet– jak už z názvu vyplývá, tento kontokorentní úvěr nevyžaduje žádné jištění. Ne všechny instituce ale takovou možnost poskytují.
Úvěrový rámec
Určuje maximální výši úvěru, kterou lze u konkrétní banky čerpat. Jedná se tedy o limit, který je výsledkem dohody mezi klientem a poskytovatelem. Tento limit lze ale průběžně měnit směrem dolů i nahoru. Záleží vždy na oboustranné dohodě.