Za všechno v životě se, jak známo, platí. A to obvykle penězi a doposud méně obvykle kryptoměnami. Jakmile někdo chce něco od cizích lidí, musí jim za to nabídnout adekvátní finanční kompenzaci.
Jak se platí běžnými penězi, to už víme odedávna všichni. Takové peníze tu byly už i za nejstarších dosud žijících pamětníků, ba i dávno před nimi. Jak se pak platí bezhotovostně, to už vědí mnozí z nás též, jakkoliv to je poměrně nová záležitost, protože to tu ještě před nemnoha lety nebývalo. Ale jak je to s tím, čemu se říká kryptoměny, v tom už mnozí tápeme. Protože to je něco pro veřejnost dosud vcelku neprobádaného.
A byť potrvá nejspíše ještě dlouho, než se stanou kryptoměny docela běžným platebním prostředkem, takovým, jako jsou dejme tomu různé koruny, dolary, franky, eura, libry a podobně, pojďme si o nich aspoň něco málo říci. Abychom byli v obraze a byli tak aspoň trochu připraveni na budoucnost, kdy nebude vyloučeno, že se takováto metoda placení rozšíří více, než je tomu dnes.
Kryptoměny jsou nástroji, kterými se dá platit na internetu. A protože se vyskytují výhradně zde, jsou tyto mimo dosah centrálních autorit typu vlády či centrální banky, jež je tedy nemohou ovlivňovat tak, jak je tomu u běžných peněz. Rovněž platby, jež se těmito uskutečňují, se obejdou bez nutnosti používat finanční instituce coby zprostředkovatele zmíněných transakcí, což je činí rychlejšími, spolehlivějšími a také levnějšími, ba často i zcela bezplatnými.
Člověk, který využívá kryptoměny, se může spolehnout na určitý stupeň anonymity, zaručena je tu transparentnost, platby jsou tu neodmítnutelné a nezrušitelné. Což lze považovat za nesporné přednosti těchto virtuálních peněz ve srovnání s penězi, jež známe a běžně používáme.
Ovšem více si tu dnes už o vlastnostech těchto měn říci nemůžeme. Protože jich dnes už existují tisíce a ani na pouhé jejich vyjmenování by tu tak nebylo místa dost.