Svět dnes rozhodující měrou stojí na penězích. Tyto rozhodují snad o všem myslitelném, s nimi se dá zařídit pomalu vše, zatímco bez nich dokáže fungovat jenom máloco. Peníze se dají najít za vším.
Zkrátka a dobře peníze vládnou světu. A v dnešní době už tu nemáme jenom ‚vládce‘ klasické, ty, jež známe odedávna, tedy mince a bankovky. Dnes už se stále častěji a stále sofistikovaněji platí i bezhotovostně, ba i vysloveně virtuálně.
Je jasné, že pokud chce někdo platit ve virtuálním, tedy fyzicky neexistujícím světě, nejsou k tomu klasické finanční prostředky využitelné. Ani s využitím kabelu, natož pak bezdrátově, do sítě zvané internet hotovost jako takovou nenastrkáte. Tam musí prostě přijít ke slovu kryptoměny.
Co se pod tímto pojmem skrývá?
Ač se o kryptoměnách mluví stále více a více, je faktem, že mnozí z nás nemají dokonalou představu a nejednou třeba dokonce ani představu nedokonalou o tom, co to ony kryptoměny jsou. Protože se s nimi fyzicky do styku nepřichází, lidem se doma neválí, neplatí se jimi při obvyklých obchodních transakcích. A co si člověk neomaká, tomu tento nejednou nerozumí.
A proto si pro vytvoření si alespoň elementární představy řekněme, že jde v případě kryptoměn o nástroje, jimiž se dá platit na síti zvané internet. Tyto se vyznačují tím, že jsou mimo vliv centrálních autorit typu vlády či centrální banky, tyto tu lze využívat i bez nutnosti používat finanční instituce coby zprostředkovatele transakcí, panuje u nich i určitá anonymita a transparentnost a platby uskutečňované těmito měnami jsou vesměs nezatížené poplatky, neodmítnutelné a nezrušitelné. Což jsou ve srovnání s klasickými měnami nesporné přednosti, díky nimž se kryptoměny nejednou využívají. A zřejmě v budoucnu stále hojněji využívat budou. A proto by lidé určitě měli mít povědomí o tom, oč tu jde. Protože kdo ví, zda s nimi jednou nebudeme přicházet do styku všichni a třeba i denně.