Dokážete si vůbec představit, jak by se nám lidem vedlo, kdyby se ze dne na den vytratilo z našich životů to, čemu se říká obchodování? Troufám si tvrdit, že většinou ne. Protože představit bychom si to zřejmě všichni dokázali, jenže se nikomu z nás do přemítání o právě tomto pochopitelně nechce a nepustíme se tak do toho, když nemusíme. Ony by totiž myšlenky na to, co by pro nás znamenala absence obchodování, nebyly ani trochu příjemné. A to samozřejmě nejenom proto, že ‚myšlení bolí‘.
Nebýt obchodování, byl by každý z nás odkázán sám na sebe. A ruku na srdce – co byste zrovna vy osobně měli, co byste si dopřávali, kdybyste se měli spolehnout výlučně na to, co si dokážete zajistit výhradně vlastními silami a z vlastních zdrojů? To by byla bída, že?
A tak musíme být vděčni za to, že obchodování existuje. Protože díky tomu ti, kdo něco mají nebo umí, mohou poskytnout ostatním své výrobky či služby výměnou za to, čeho se jim nedostává a co si vlastními silami a schopnostmi zajistit nedovedou.
Aby se pak obchodování dařilo, je potřeba mít peníze. Jak praví lidové moudro, ‚bez peněz do hospody nelez‘, a toto rozhodně neplatí jenom pro hospody.
Bez peněz se prostě nedají uzavírat pomalu žádné obchodní transakce, směnný obchod by dnes byl už nadmíru komplikovaný, nedokonalý a neefektivní.
Pokud se pak bavíme o penězích, má obchod v té podobě, v jaké ho známe, nejen své přednosti, ale i nedostatky. A to proto, že se lidem ne vždy ceny, jež se k určitému zboží nebo službě vztahují, líbí. A zpravidla si pochopitelně nestěžujeme na to, že by byly příliš nízké, ale naopak na to, že jsou z našeho úhlu pohledu neúměrně vysoké. A věřte, že je tomu nejednou doopravdy tak. Protože nejednou doplácíme na neviditelnou ruku trhu, která nebere v potaz to, že jsou tu i ti, kdo mají hluboko do kapsy, a tudíž je pro ně obchodování možné jen v notně omezeném rozsahu. Ale navzdory tomu je dobře, že se u nás obchoduje. Kde bychom bez obchodování byli, že?