Pokud někde uslyšíme termín „kryptoměna“, většinou nás jako první napadne Bitcoin. Ten je totiž neznámější kryptoměnou, kterou se dá v současné době obchodovat. Kryptoměn ale existuje celá řada a některé jsou stejně úspěšné jako právě Bitcoin.
- Laik by možná ani nevěřil, že těchto měn existují dokonce stovky a možná ještě více.
- Na specializovaných stránkách jich můžeme najít něco kolem dvou tisíc.
Na jakém principu vlastně tyto „imaginární“ měny fungují?
Je to jednoduché a vlastně tu platí stejný princip jako u většiny akcií nebo například zlata. Tyto komodity získávají svou hodnotu tím, kolik jsou lidé ochotni za ně zaplatit. Hodnota je tedy určena poptávkou.
- Poptávka a nabídka probíhá na kryptoměnových burzách.
- Cena roste ve chvíli, kdy je více kupců nežli prodejců.
Investovat do kryptoměn může každý, kdo alespoň částečně pronikne do tohoto systému.Pokud se rozhodujete s obchodováním začít, pak se doporučuje spíše se soustředit na ty nejrozšířenější. Poté, co zjistíte, jak vše funguje, dají se vydělat celkem slušné částky.
Jaké transakce lze s kryptoměnou provádět?
S kryptoměnami je obchodování tak trochu odlišné od klasických platidel. Můžete je přesouvat z jednoho počítače do druhého, do telefonu nebo kryptopeněženky. Vhledem k tomu, že se jedná o virtuální měnu, můžete obchodovat z jakéhokoliv koutu světa. Příklad, jak celý systém funguje, lze docela snadno vysvětlit na nejznámějším Bitcoinu.
- Počítačový program, který má za úkol sledovat síť Bitcoinu, upozorní na novou transakci.
- Tedy na okamžik, kdy chce někdo poslat Bitcoiny.
Po upozornění těžaři zkontrolují, jestli je vše v pořádku a poté mohou transakci potvrdit. Za potvrzení transakce jsou odměňováni určitým počtem Bitcoinů. Možností, jak získat Bitcoiny, je ale pochopitelně více. Stačí jen proniknout do systému.