Divil bych se, kdyby se mezi námi ještě našel někdo, kdo neví, k čemu slouží a jak konkrétně se používají peníze. S těmito máme všichni své zkušenosti už od útlého věku a pokud je tedy máme, víme, jak s nimi naložit. Ovšem zatímco s běžnou měnou si dokážeme poradit, a to ať už je tato česká nebo nějaká zahraniční, když se řekne kryptoměny, je vše rázem jinak. U těch už si nemalá část z našinců není jistá a mnozí dokonce ani nevědí, oč jde. Protože kryptoměnami se běžně v životě neplatí, v rukou je obvykle nedržíme, do prasátka si je nehážeme, a tudíž si sice leckdo podle názvu domyslí, že je to také něco, čím se dá platit, ovšem co přesně to je a jak se s tím nakládá, to už přece jenom přesahuje naše chápání.
Ovšem navzdory tomu u nás, a nejen u nás, kryptoměny jsou a nejednou se i používají. A kdo ví, jakého rozmachu se tyto ještě v budoucnu dočkají, protože svět se pochopitelně vyvíjí. A tak je záhodno mít alespoň základní povědomí o tom, co se pod tímto pojmem skrývá. Aby v případě, že se kryptoměny začnou dotýkat i těch, jimž dnes nic neříkají, byli dotyční alespoň zčásti připraveni a nezaskočilo je to.
Když se bavíme o kryptoměnách, je vlastně řeč o jakýchsi virtuálních platidlech, která nejsou vydávána státy a centrálními bankami. Což znamená, že nejsou ani pod jejich vlivem a nelze jimi manipulovat ‚ve společenském zájmu‘, což je tu nesporná přednost. Dále se platby uskutečňované na internetu těmito měnami obejdou i bez zprostředkovatelů bankovního typu, čímž se celý proces platby urychluje, zjednodušuje a zlevňuje. To poslední pak dokonce natolik, že bývají transakce prováděné v kryptoměnách bezplatné či provázené jenom zanedbatelnými poplatky. Platby těmito měnami jsou dále i relativně anonymní, neodmítnutelné a nezrušitelné, což představuje pro mnohé jejich uživatele rovněž výhodu.
A proto leckdo právě na tyto měny sází.