Je pochopitelné, že si chceme chránit svůj majetek, a to jak před poškozením vnějšími vlivy, tak i před krádeží. A čím větší hodnotu daná věc má, tím lépe se ji snažíme chránit. To platí i o automobilu. Proto je také součástí prakticky každého rodinného domu garáž, případně několik garáží, a lidé, kteří bydlí v bytech, mají pronajatu či koupenu externí.
To vše je samozřejmě v pořádku, avšak s postupujícím rozvojem automobilismu se může snadno stát, že počet vozů v rodině překročí počet garážových stání, které má k dispozici. Co ale můžeme v tomto případě dělat? Zde máme hned několik možností.
Jednou z nich je samozřejmě nechat onen vůz nechat zaparkovaný na našem pozemku či před ním nechráněn. To ovšem rozhodně není doporučováno, a měli bychom se k tomu uchylovat pouze v nezbytných případech, a k tomu ještě pouze dočasně, než najdeme jiné řešení.
Tím může být stavba další garáže. To je však poměrně náročná a zdlouhavá záležitost, o financích ani nemluvě. Také to znamená další zabrání místa, které by jinak bylo možné využít k jiným účelům, což také není vždy ideální.
Podobným řešením je pak pergola pro auto. Jedná se v podstatě o jednoduchý otevřený přístřešek, pod který náš vůz zaparkujeme. A je pravdou, že má hned několik výhod. Předně je jeho stavba mnohem jednodušší a levnější, a v případě potřeby jej lze snadno demontovat.
Nabízí se však otázka, zda poskytuje dostatečnou ochranu. Je totiž potřeba si uvědomit, že zatímco garáž je plně uzavřená a v případě potřeby ji lze i vytápět, u otevřené pergoly tato možnost neexistuje. Vůz tedy bude vystaven všem změnám teplot.
Je však pravdou, že bude chráněn před tím nejhorším – před deštěm, kroupami, ale i padajícími větvemi či silvestrovskými petardami. Rozhodně tedy určitou ochranu nabízí. To, zda je dostatečná, záleží na blízkém okolí i na dalších faktorech. Na nás je pak posoudit, zda bude opravdu dostačovat.