Novely a změny zákonů mohou někdy způsobit u běžných obyvatel, kteří se v této oblasti nepohybují, tak trochu zmatky. Zejména, pokud je něco po dlouhá léta zažité a pak dojde ke změnám. A ne každý z nás hlídá všechny změny a novelizace. Platí to i u daní z darů.
- Jednou ze zásadních změn je výše daně. Částka se pochopitelně zvýšila.
- Dříve zaplatil obdarovaný z daru do jednoho milionu korun 7 %, dnes se tato částka zvýšila na 15 %.
- Pokud se jedná o právnickou osobu, pak daň činí 19 %.
Změny nastaly také v otázce, od koho se dary daní a od koho ne.V současné době jsou od daně osvobozeny dary od příbuzných v přímé linii i v linii vedlejší.
- Dar nepodléhá dani ani v případě, že pochází od osob, se kterou žijete alespoň jeden rok ve společné domácnosti a společně hospodaříte.
Hodnota daru hraje významnou roli
Důležitou informací také je, že nemusíte danit dary, jejichž hodnota nepřesáhla v jednom zdaňovacím období částku 15 000,- kč. V tomto případě nehrají roli ani příbuzenské vztahy a ani povaha darů. Jestliže dary tuto částku přesáhnou (hodnota jednotlivých darů se sčítá), pak platí daňová povinnost.
Jakým způsobem dary danit
Je to docela jednoduché. Prostě uvedete nabytí daru současně s dalšími příjmy v jednom daňovém přiznání. Problém to může být pro ty, kteří daňové přiznání nepodávají vůbec. V tomto případě se dar uvádí jako ostatní příjem.
- Slevy na daníchmohou uplatňovat podnikatelé nebo osoby, které mají příjem kupříkladu z pronájmů a utrpěli v posledním zdaňovacím období ztrátu
- Ti mohou také základ daně kompenzovat.
DŮLEŽITÁ INFORMACE NA ZÁVĚR:
- V roce 2015 se uzákonila oznamovací povinnost o příjmech, které jsou od daně osvobozeny a které přesahují částku pěti milionů.
- Jedná se o příjmy, které nejsou finančním úřadem zjistitelné z veřejně přístupného rejstříku.