V současné době už musí lidé platit pomalu za všechno, co chtějí nebo potřebují mít. Bez placení už se dnes neobstojí, zadarmo už dnes ani kuře nehrabe. A nahrabat si chceme dost možná úplně všichni.
Když pak dojde řeč na placení, představujeme si my běžní lidé obvykle totéž. Že máme vzít nějaké ty bankovky nebo mince, a tyto předat tomu, s kým obchod uzavíráme, případně že k tomu lze využít dejme tomu i platební kartu nebo v omezeném množství případů i nějaký ten šek.
Ovšem realita už je dávno přece jenom odlišná, vyspělejší. A tak se tu dá platit i docela jinými způsoby. Mezi něž patří třeba i placení kryptoměnami.
Co že to ty kryptoměny jsou? Pokud to nevíte, nemusíte se cítit nějak méněcenně, protože těch, kdo o kryptoměnách neví mnoho, je v našich řadách pořád ještě dost a dost. A to jednak proto, že jsou kryptoměny ve srovnání s běžnými penězi přece jenom docela novinkou s krátkou tradicí, a jednak proto, že je využití kryptoměn omezené vlastně jen na svět internetu, na kterém zase až tak často nejsme jako doma a mnohdy tam nenakupujeme ani neprovádíme jiné transakce.
Ale něco by se přece jenom mělo o kryptoměnách vědět. Protože svůj význam mají a kdo ví, kam až tento dospěje, co budou tyto pro lidstvo znamenat v budoucnu.
Když tak přijde na kryptoměny řeč, mělo by se určitě vědět, že nejde o nějaký unikát. Jsou jich už tisíce různých druhů, nejde už jen o pouhý Bitcoin.
Tyto se používají k platbám na internetu, ale stejně dobře slouží třeba i jako investiční záležitost. Jsou mimo dosah a vliv vlád a centrálních bank, obejdou se i bez zprostředkovatelských služeb klasických bankovních domů, platby jimi jsou většinou bez zprostředkovatele, a tedy jsou i rychlé, i transparentní, i téměř nebo zcela zproštěné poplatků za transakce s nimi.
A proto mají nesporný potenciál, jenž může sehrávat stále větší a větší úlohu. I v životě těch, jež tyto měny doposud míjejí.