Obchodování na burze na první pohled může působit jako velká věda. I přesto však nepřestává lákat podnikavce, kteří se rozhodli vzít svou finanční situaci do vlastních rukou a chtějí na burze začít vydělávat zajímavé peníze, případně zhodnotit úspory. Mnoho z nich však burzu vnímá jako nějaký zázračný automat, který jim bez práce vyčaruje několikanásobek vkladu. To je ale bohužel docela naivní představa. Zjistěte, jak burza funguje doopravdy a zda se na obchodování dá vydělat!
Burza by se dala nejlépe přirovnat k velké tržnici – zprostředkovává obchody. Na daném místě a ve stanovenou dobu organizuje poptávku a nabídku cenných papírů. Na jedné straně stojí investoři, kteří chtějí zhodnotit své finance a vydělat, na straně druhé jsou firmy, které potřebují kapitál, aby mohly fungovat. Firmy tedy nabídnou své akcie a dluhopisy, aby získaly potřebné finance, a investoři je nakoupí, přičemž očekávají, že vydělají na výplatě dividend nebo na pozdějším prodeji těchto akcií za výhodnou cenu.
Proto burza cenných papírů nefunguje jako běžný obchod, pracuje se zde hlavně s předpoklady. Akcie nakupujete, když očekáváte příznivý vývoj, a prodáváte, pokud tušíte, že by jejich cena mohla klesnout.
Dalším velkým rozdílem oproti nákupu a prodeji, který běžně znáte, je také to, že na burze neobchodujete přímo, ale využíváte prostředníka, takzvaného brokera. Ten má všechny potřebné licence, které vstup na burzu podmiňují, a svým klientům umožňuje obchodovat pomocí webové, desktopové či mobilní aplikace. Za tuto službu si pak bere provizi.
Mnoho lidí navíc odradí výše kapitálu, který je nutný do začátku. Odborníci doporučují mít připraveny finance v řádu statisíců korun. S tak velkou částkou však přichází také velká zodpovědnost, takže je nutné nepodcenit vzdělávání v oblasti obchodování a správný finanční management.
Tip: Chcete o obchodování na burze zjistit víc? Přečtěte si článek o tom,jak začít obchodovat na burze a uspět!