Už jste si někdy vydělali regulérně nějaké peníze nebo nějakým jiným způsobem přišli k majetku? Pak vás to určitě alespoň trochu potěšilo. Protože jste si o něco polepšili. Co vás ale v takové chvíli určitě nepotěšilo, je skutečnost, že se vzápětí nebo v obvyklém časovém limitu přiřítil tatíček stát a dožadoval se, abyste mu z toho, k čemu jste si dopomohli, část povinně odevzdali. A to logicky ve finanční podobě.
A mohli jste a můžete se utěšovat snad jedině tím, že v tom nejste sami. Že to postihuje naprostou většinu z našinců, a to kdykoliv si tito nějak polepší. A vlastně si ani nemusí polepšit.
Takovým nepříjemnostem, jež postihují ty, kdo něco mají, se říká daně. A ty jsou povinnými odvody, jež končí ve státní kase, odkud jsou tyto vynakládány na nejrůznější záležitosti, bohulibé i naopak.
Proč se takové daně platí? Oficiálně – máme-li si to poněkud zjednodušit – proto, aby se jimi zaplatil veškerý chod státu a podporování lidí, jimž osud z nějakého důvodu není příznivě nakloněn. Aby se zaplatily všechny nezbytné státní instituce, policie, soudnictví a vězeňství, aby zbylo něco i na státní školství a zdravotnictví, aby se dostalo podpory těm, kdo už si kvůli věku, tělesnému postižení, nezaměstnanosti nebo něčemu jinému nedokážou zajistit obživu, aby mohly žít osoby takzvaně sociálně slabé…
Je toho spousta, co se ze státní kasy financuje a dotuje. A proto je i spousta daní, jež nám tu více a tu méně ukusují z našich majetků. Jsou tu daně z nejrůznějších příjmů, z nemovitostí, je tu DPH i daň silniční, z elektřiny, máme daně spotřební, ekologické, dědické…
A je veřejným tajemstvím, že je v takových daních pořádný ‚guláš‘. Jsou tu notně složitá pravidla, nejednou v tom vládne i pořádný chaos, některé z daní jsou viditelné a jiné jsou nám strhávány skrytě, některé platíme přímo a jiné zprostředkovaně. A to vlastně jenom proto, aby nikdo pořádně nevěděl, kolik mu stát bere. Protože kdyby se to sesumírovalo a ukázalo kompletně, lidi by to naštvalo. Zejména když nejednou vidíme, jak nesmyslně se s takovými penězi nakládá. Protože z cizího – tedy z našeho – krev často neteče.